تبلیغات
tangestan math and geometry - عجیب‌ترین نوار دنیا

tangestan math and geometry
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 16 فروردین 1391 توسط fateme salimpour

سلاااااااااااااااااام
این مطلبم دوباره از خانوم قاسمیه
دستش درد نکنه مطلب زیاد آورده منم دو قسمت کردم
امید وارم خوشتوووووووون بیاااااااااااااااااد
نظر نشه فراااااااااااموش

یک تکه کاغذ بردارید، آن را نیم دور بپیچانید و دو انتهای آن را به هم بچسبانید. موجود ساده‌ای که ساخته اید، کلی خاصیت های عجیب و غریب دارد..

مثلا حتما می دانید که اگر سر و ته یک نوار را بدون پیچش به هم بچسبانیم، یک استوانه مانند ساخته میشود که اگر آن را از وسط ببریم، دو تکه میشود. اما اگر همین کار را روی این نوار عجیب انجام دهیم یک تکه باقی میماند و تنها طولش دو برابر می شود.برای اینکه با خاصیت‌های دیگر این موجود آشنا شوید چند تکه کاغذ و چسب نواری و قیچی بردارید و سعی کنید جواب این سوالات را پیدا کنید. به کمک جواب این سوال ها تردستی های زیادی طراحی شده است. شما هم می توانید به کمک آن ها دوستانتان را به تعجب وادارید.

فرض کنید قبل از آنکه دو سر نوار را به هم بچسبانیم، به جای یک بار، دو بار آن را بپیچانیم و بعد از وسط ببریم. چه اتفاقی خواهد افتاد؟اگر نوار را سه، چهار، پانزده .... بار بپیچانیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چه فرقی بین عددهای زوج و فرد هست؟

اگر به جای یک برش از وسط نوار دو برش به فاصله یک سوم از لبه ها بزنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این موجود را Augustus Mobius ریاضیدان و منجم آلمانی در سال ۱۸۵۸ کشف کرد و به همین خاطر نام آن را نوار موبیوس گذاشتند.. خاصیتی که در این نوار توجه موبیوس را جلب کرد، یک طرفه و یک لبه بودن آن بود. این نوار عجیب تنها یک رو دارد، یعنی یک مورچه که در نقطه ای از یک نوار موبیوس کاغذی ایستاده می تواند بدون رد شدن از لبه کاغذ به پشت آن نقطه (در سمت دیگر کاغذ) برسد. در حقیقت این نوار اصلا پشت ندارد.  همینطور، لبه این نوار از یک تکه تشکیل شده: یک دایره که روی خودش تا شده است.

به  نظر شما آیا نوار هایی که با تعداد زوجی پیچاندن ساخته می شوند هم این خاصیت ها را دارند؟

همه‌ی دانشمندان مـــی‌میرند و به بهـــشت می‌روند. آنها تصـمیم می‌گیرند كه قایم‌باشك بازی كنند. از بخت بد اینشتین كسی است كه باید چشم بگذارد. او باید تا 100 بشمرد و سپس شروع به گشتن كند. همه شروع به قایم شدن می‌كنند به جز نیوتن.

نیوتن فقط یك مــربع 1متری روی زمــین می‌كشد و داخل آن روبـــروی اینشتین می‌ایستد. اینشتین می‌شمرد:

 

1، 2 ،  3، ... 97 ،  98،  99، 100

او چشمانش را باز می‌كند و می‌بیند كه نیوتن روبروی او ایستاده است.  اینشتین می‌گوید:

"پیدایت کردم نیوتـــن!!" نیوتن انكار می‌كند و می‌گــــوید نیوتن پیدا نشده است. او ادعا می‌كند كه نیوتن نیست. تمام دانشمندان بیرون می‌آیند تا ببینند چگون او ثابت می‌كند كه نیوتن نیست. نیوتن می‌گوید: "من در یك مربع یه مساحت 1متر مربع ایستاده‌ام... این باعـــث می‌شود كه من بشوم نیوتن بر متر مربع... چون یك نیوتن بر متر مربع معادل یك پاسكال است، من پاسكال هستم، پس" پاسكال پیدا شده "

طبقه بندی: مطالب علمی ریاضی و هندسه، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

mouse code

كد ماوس